5 rituálů, které dělají má všední rána nevšední

Štěstí a životní spokojenost mě a mé rodiny považuji za extrémně důležitou. Je to ale běh na dlouhou trať. A tato trať začíná vždy ráno. Jaké máme ráno, takový máme celý den. A záleží jen na nás, jak budeme naše dny prožívat.

Tady jsou mé hlavní rituály, které dělám vědomě každé ráno. Vědomě znamená, že si je plně uvědomuji, svou myslí zůstávám při nich, a nehorázně si je užívám!

1: Ranní konvička kvalitního zeleného čaje – s mužem máme rádi čínský Long-Jin nebo japonskou senchu. Rádi ale zkoušíme různé druhy. Kdo z nás se dostane ráno do kuchyně dřív, už rituál zeleného čaje nastartuje. Pijeme nejčastěji z ladících hrnků. Je to takové opečovávání našeho pouta.

2: Stelu postel – vědomě! fakt! I výzkumy ukazují, že lidé, kteří si stelou postel jsou šťastnější! Já to dělám jako vědomé cvičení mindfulness. Vždy ráno, než odejdeme z domu. Zaměřím na stlaní veškerou pozornost a opět to stlaní využívám pro zklidnění svých často překotných myšlenek. Také při stlaní pěstuju vděčnost. Poděkuju, za to, že mám rodinu, pro kterou můžu stlát. A že tu ještě před chvílí leželi. Procítím je a procítím naši vzájemnou lásku. Je to docela slušná droga!

3: Ranní posezení sám se sebou – záměrně neříkám meditace. Ono opravdu stačí si jen pár minut sednout, klidně ještě na posteli a rozdýchat se. Zaměřit veškerou pozornost na svůj dech, pozorovat ho a vnímat naše myšlenky jen jako pouhé myšlenky, které se nám snaží velet hned od brzkého rána. Často nesprávně. Pozoruji také své emoce, s jakými jsem se probudila a své tělo. Jak se cítí, kde je ztuhnuté. Když jsou vzhůru děti, přidají se někdy ke mně. A ano, vstávám kvůli tomuto o pár minut dřív. Už je to jako vyčistit si zuby. Takové posezení nastartuje můj den z mého nitra, centra energie a radosti a ne z hlavy a z nepříjemných emocí.

4: 15 minut jógy – pravidelné cvičení doma jsem zahájila po první vlně lockdownu na jaře 2020. Tato potřeba přišla se změnou mého stravování a naskočení na celkovou vlnu zdraví. Jógová studia a fitka byla dlouhodobě zavřená, na běhání venku jsem bývala v těch dnech plných rodiny a vaření unavená, ale vědomý jemný fyzický pohyb jsem potřebovala. Cvičit pár minut denně je pro mě jednodušší, než neustále odkládat intenzivnější hodinku. A se třemi malými dětmi je to ještě o kus těžší! Těch 15 ranních minut je ale vlastně docela snadných. Je to spíš o rozhodnutí a odhodlání v začátcích. Pak se z toho stane příjemný návyk, o který si tělo, mysl i duše říká.

5: Snídaně s rodinou – klidné, „přítomné“ snídaně jsou moje droga. Zahájila jsem je až s dětmi. I když s námi není manžel každý den, já a děti si snídani vždycky užijeme. Dáme si pár soust vědomého jídla, řekneme si co nás dnes čeká, jaký to bude krásný den a že otevřeně a radostně přijmeme vše, co nám ten den přinese. Máme rádi teplé snídaně, ale to se ne vždycky podaří.

Je to jen o tom se rozhodnout. A vzít život do vlastních rukou. V mých 10ti denních programech „Na cestě s Věrkou“ prožíváme s účastníky jednoduché techniky a návyky pro šťastnější a spokojenější prožívání dní a zabere to vždy jen pár minut!

Věra Svach
Pomáhám začlenit do běžného života ověřené techniky a praktické dovednosti, díky kterým proměníte svůj každodenní život ve spokojenost, radost, lehkost a naplnění. Můj příběh zde >>
Jsem autorkou podcastu "Na cestě"

Inspiroval vás tento příspěvěk?

Zanechte ve formuláři svůj email a zašlu vám jako prvnímu nové podcasty, články, videa a další inspiraci do každodenního života :-)

Komentáře