10 tipů jak (šťastně) přežít létání s dětmi. Plus bonus „Jak to vidí táta“

Máme tak zvaně nalétáno. Létala jsem když jsem byla poprvé těhotná a ještě o tom ani nevěděla, v pátém měsíci těhotenství jsem vedla skupinu 50ti lidí v Kanadských horách Rockies, a když jsem byla v sedmém měsíci těhotenství s druhým dítětem, mé dceři bylo tenkrát 16 měsíců, stěhovali jsme se do Šanghaje.

První let se dvěma dětmi byl Šanghaj – Vídeň, dceři bylo 20 měsíců a synkovi teprve 2 měsíce. Pak už jsme létali ve čtyřech světem křížem krážem. Poprvé jsem letěla sama s oběma dětmi trasu Vídeň – Šanghaj když malá měla 3,5 roku a synovi byly čerstvě 2. Pamatuji si, že jsem si říkala, že už je to pohoda. Že už jsou velké. A bylo to opravdu v pohodě. Tehdy jsem si uvědomila, že na vyklidněné mámě záleží ze všeho nejvíc. A že se nám při cestování osvědčilo pár věcí, které nám vždy pomůžou létání nejenom přežít, ale často si to i užít.

A tady je 10 vydřených a vypilovaných tipů, které se nám osvědčily:

Čím méně věcí, tím lépe. Nejlepší je jeden batoh na záda. Ušetříte si spousty práce při bezpečnostních kontrolách, v letadle ten batoh dáte i pod sedadlo, abyste ho měli pořád při sobě a v tom jednom batohu vždy všechno najdete. Pamatuji si na let, kdy jsem měla obří batoh, dvě plné tašky na kočárek a dvě děti. Byla jsem ztrhaná jak blázen, NIC jsem nemohla v těch taškách najít, pořád jsem je vytahovala ze zavazadlového prostoru nad hlavami a byla jsem na nervy. Stejně vždycky to, co nejvíc potřebuji, s sebou NEMÁM nebo to nemůžu najít! Čím méně věcí, tím vytříbenější mateřský instinkt, tím lepší podmínky pro kreativní, přirozené jednání, jak si s dětmi a jejich potřebami poradit. Kdy uklidnit houpáním, kdy mazlením, kdy se s dítětem projít a zabavit je pozorováním letušek nebo zkoumáním toalet. Pomáhá také vypůjčit si nějakou věc či hračku od souseda v letadla.

Neočekávat, neplánovat! A to povinně. Cestování je dobrodružství a stejně se vždycky stane něco, co jste nečekali nebo nevymysleli. Létání je super trénink otevřenosti vůči neočekávanému. Tak pojď, ty dobrodružství, staň se, co se má stát a já se tomu na místě přizpůsobím, poradím si a zvládnu to! Zapomeňte na všechny plány, jak vaše dítě prospí noční let, jak usne v přidělané postýlce před vámi, jak si budete hezky číst a hrát na sedadle a podobně naivní plány. Ať už bude dítě jakékoliv, je to tak v pořádku a vy se tomu přizpůsobíte. Nebudete zklamaní, protože jste nic neočekávali a instinktivně zareagujete. Nebudete také dítě obviňovat, že „bylo hrozné“. Prostě bylo takové, jaké mělo být, jak vás mělo vytrénovat, jak ho dokážete zvládnout, nebo jak se naučit nebrat si zlé pohledy okolí či komentáře k srdci.

Výchova, pravidla a zdravá strava je při létání až na posledním místě! IPad celou dobu letu? Jasně! Přežít 12 hodin bez čerstvého ovoce? V pohodě! Neumívat si ruce při každém dotyku s čímkoliv? Klidně! Dítě přežije bez spousty svačinek, dítě nezabije čumět na filmy 12 hodin v kuse, dítě neumře při styku s pár bacily. Hlavně v klidu. Létání je hlavně o přežití v co největší pohodě. Do letadla usednete neskutečně unavení, po celém tom před-dovolenkovém shonu, nákupech, přípravách, plánování tras apod. Dejte si pauzu a netlačte na sebe. Náš poslední let Praha – Montreál děti přežily hlavně s iPady. Bylo to poprvé v životě, kdy jsem od syna slyšela „už nechci iPad“ (po 4 hodinách!!) a začal si sám hrát s pár autíčky, která jsme měli a pak se šel s manželem projít po letadle. Edukativně si s dětmi číst, učit je barvy apod., to fakt není při létání potřeba. Cpát do dětí pořád nějaká jídla, také není potřeba. Má to jen jedno pravidlo: co nejméně cukru!!! Cukr a sladkosti dodávají našim dětem neskutečnou energii, kterou musí vyběhat, a to v letadle fakt nepotřebujeme. Některá jídla vám do některých zemí nedovolí, ovoce zabaví při kontrolách apod. Vyprdněte se na to a raděj nic podobného nevozte. Stejně to pak jenom smrdí (hlavně banány a zhnědlá nakrájená jabka) a děti to nechtějí jíst.

Co si o mně řeknou jiní? Tak to vám může být hluboce jedno. Je to sice těžké, vidět a cítit ty nepříjemné pohledy spolucestujících, když vaše dítě řve při nočním dálkovém letu, ale to je jejich problém. Oni zase usnou, a na všechno zapomenou hned při výstupu z letadla. Ve vás to zůstane. A je to zbytečné. Já se vždycky usměju, nebo zakoulím z legrace očima, ale nikdy ne omluvně. Už se neomlouvám, už se necítím zle. Je to dobrodružství a je to vlastně strašná sranda. Někdy lehce morbidní. Bez nich bych neměla o čem psát! Škoda že jsem se tomu nedokázala vždycky hned zasmát, bylo by mě tehdy líp. 

Vemte si náhradní tričko pro sebe. To jsem pochopila, když jsem sice měla milion triček pro děti, ale ani jedno pro sebe a malý mně jako miminko pozvracel hned na začátku dálkového letu. Alespoň jsem si to triko převlékla naruby. Ten smrad byl po pár hodinách strašný!!

Netahejte s sebou knížky. Jsou těžké a když je máte s sebou, většinou nedostanete šanci, chuť či energii ji vytáhnout a číst si. Pokud máte chvilku klidu, spěte, relaxujte, běžte na záchod nebo se mrkněte na seriál.

Zapmeňte na filmy. Osvědčilo se mně sledování oblíbených seriálů. Nejlépe Přátelé. Je to krátké, je to vtipné, je jedno, kdy to zastavíte a příjemně vás to uvolní a naladí, a to je nakažlivé!! Navíc se to dá sledovat i bez zvuku.

Zaměstnávejte okolí! S úsměvem a milou energií poproste o pomoc, požádejte o pohlídání dítěte když jdete na záchod přebalovat to mladší nebo když cítíte, že vybuchnete, že už nemůžete. To pak skočím na záchod a rozdýchám to. Kokety mají výhodu, pomocníku je dost. Lidi jsou velmi ochotní vám pomoci, pokud se k tomu otevřete, se správnou energií. Nejlepší dálkový let jsem měla, když jsem letěla poprvé s mými dvěmi dětmi sama trasu Šanghaj – Vídeň. Pěkně jsem nás oblékla, usmívala jsem se na všechny strany a měla jsem spoustu nápadníků a nápadnic.

Klapky na oči. S manželem si nejlépe odpočineme při úplné tmě. Tu v letadle samozřejmě nikdy nemáte. A když sedíte na předních sedačkách, kam dávají rodiny s malými dětmi, tak tam neustále svítí nepříjemné světlo celou dobu letu. Vozíme si s sebou klapky na oči, které mně pomůžou hlouběji relaxovat, i když sedíme nebo máme třeba jen 20 minut, než se některé dítě zase vzbudí.

Využívejte autosedačky! Když byly děti v tom blbém věku na létání (8-18 měsíců) a už jsme jim koupili vlastní sedadlo, bylo pro nás úlevné mít s sebou autosedačku. Přepravili jsme ji vždy na kočárku. Je to opruz na tahání, jenomže nám pak posloužila v pronajatých autech na dovolené nebo po příletu do ČR, kde jsme neměli všechny naše věci. Jsou autosedačky (my jsme měli Romer), které jsou povoleny v letadlech. I když to občas znamenalo hádku s letuškami (většinou čínskými).

Hlukotěsnící sluchátka – parádní věc! Ať už přes ně něco posloucháte, napojíte si je na obrazovku v letadle, nebo si je dáte pro odpočinek od hučení letadla, je to velká pomoc. Vybavuje se mně moment, kdy dcerka jako miminko řvala v letadle a manžel ji nosil a houpal a při tom měl tato sluchátka, aby ho to řvaní tak neotravovalo. Bylo to docela komické! Ale klid a pohoda rodičů jsou na prvním místě!

Jak to vidí táta

A ještě přidávám komentáře od mého manžela. Víte, oni ti muži mají často dobré rady. Nejsou tak emotivní, jsou silní, hodně vydrží a vypjaté situace zvládají často lépe než my, unavené mámy. Když jsem si připustila, že manžel může mít taky pravdu, že spoustu věcí, co jsem tahala FAKT nepotřebujeme, že dítě v letadle dokáže uklidnit často líp než já, stalo se pro mě cestování vlastně veget!!

Manage Technology – zorganizujte si technologii. Dopředu si zjistěte, zda má letadlo televize, jak si do nich připojíte svá sluchátka, jak všechny devices nabijete, kolik power bank potřebujete. Zamyslete se nad:

Input – co budete sledovat, kde to najdete (low cost lety přes Atlantic mají filmy a hry na letadlové wifině, kam se ale dostanete přes aplikaci, kterou si musíte stáhnout předem a vše sledovat na svých devices) a dopředu si vše potřebné stáhnout

Content – aplikace, downloadované programy, filmy na telefonech, obrazovkách v letadle, iPadech apod.

Output – sluchátka, kolik je jich potřeba, vlastní vs. půjčené v letadle, čím je propojit do vašich devices a dopředu nabít ty, které se nabít dají.

Náš poslední dálkový let kdy jsme letadlové filmy a hry museli přehrávat na našich devices skončil kompletním vybitím telefonů, iPadů, sluchátek a dvou power bank!

Letištní salonky! Využívejte letištní salonky, jak to jen jde. Možná máte platební kartu, která vám jako bonus umožňuje vstup do salonků po celém světě, možná máte slevu na vstup, hodně lidí o tom ani neví. Pokud máte 6ti hodinové čekání při některém přestupu, vyplatí se zaplatit si vstup do salonku (např. 20 EUR na dospělou osobu, děti zdarma) a máte dobré jídlo, noviny a časopisy, sprchu, relax zónu a často i hernu pro děti!

Udělejte si odbavení (check-in) na internetu dopředu, kdykoliv to jen jde. Znamená to, že pak na letiště můžete dorazit později, než ty dvě hodiny před odletem, kdy tam je nejvíc lidí a máte klid, protože víte, že palubní vstupenku již máte vystavenou. Pokud máme k odbavení kufr, tak se ani neobtěžujeme s tiskem palubní vstupenky doma. Tu vám stejně vždycky na přepážce vytisknou, když dáváte k odbavení kufr.

Relax and have a drink! Buďte v klidu a dejte si skleničku! Pamatuju si, jak jsem si jednou přelila víno do plastové lahve, protože cokoliv v kelímku děti okamžitě vylejou!

Přeji vám hodně šťastné a pohodové cestování! Pokud máte nějaké dotazy, klidně mně napište na vera@verasvach.com

Věra Svach
Pomáhám začlenit do běžného života ověřené techniky a praktické dovednosti, díky kterým proměníte svůj každodenní život ve spokojenost, radost, lehkost a naplnění. Můj příběh zde >>
Jsem autorkou podcastu "Na cestě"

Inspiroval vás tento příspěvěk?

Zanechte ve formuláři svůj email a zašlu vám jako prvnímu nové podcasty, články, videa a další inspiraci do každodenního života :-)

Komentáře