Tak co, zjednodušili jste si některé aktivity? Nechali jste na sebe působit myšlenku, že méně, je někdy více? Je to vůbec reálné dělat méně, spojovat aktivity, delegovat nebo poprosit o pomoc? Na zítra půjdeme cestou ještě většího hard kóru, a to je NICNEDĚLÁNÍ! Ha! Jenomže to není nicnedělání, jakože budu ležet u telky a na všechno se vyprdnu. Je to nicnedělání chytré. Tvůrčí. Nabíjející a naplňující. Ve světě se tento fenomén jmenuje The Power of Slow. Po mojem: vědomé zpomalování.
V dnešní době, kde čas jsou peníze, kde čím rychlejší, tím lepší a kde se na vavřínech nesmí usnout, miliony lidí napříč pracovními pozicemi, národy, Hygge či Hipster kulturami dělají něco nepředstavitelného – zpomalují. A co víc, světe div se, jsou zdravější, šťastnější a excelují v práci i soukromí. Vyvstává otázka: Dny už i tak mají málo hodin, jak může být zpomalování řešením?
Harvardský profesor Tal Ben Shahar, autor bestsellerů Happier a Even Happier říká, že „spěcháme, abychom nic nezmeškali, ale výsledkem je, že zmeškáme úplně všechno.“ Naše životy jsou jako jízda v rychlovlaku. Krajina kolem může být sebekrásnější, tráva sebezelenější, architektura fascinující, lidé volající, nic z toho v té rychlosti nevnímáme, jak běžíme životem od jedné věci k druhé. Záměr je na začátku dobrý. Nechceme nic zmeškat, chceme dosáhnout dobrých pozic, domů, aut, manželek. Tato cesta bez zastávek ale často vede k neustálé nespokojenosti, pocitům prázdnoty a vyčerpanosti.
Stejně tak jako umíme vědomě zrychlovat a bičovat se k výkonům, trendem dnešní doby je vědomě zpomalovat a brát otěže našeho času pevně do vlastních rukou. V Bhůtánu jedna z definic štěstí říká, že: „Štěstí se nestane jen tak. Je to následek vědomých činů a někdy tyto činy znamenají neudělat nic.“
Co jsem „vědomým zpomalováním“ získala já?
Během zítřka pozorujte, co všechno děláte a jestli opravdu všechno z toho je nutné. Já jsem byla překvapená, kolik aktivit prostě dělat NEMUSÍM. Mým největším diktátorem, říkající mně co dělat musím, jsem stejně byla jen já sama.
Zastavujte se v průběhu dní a jen tak si sedněte. Jak to naši předci dělávali dříve – sednout si na zápraží a jen tak sedět a kochat se tím, co je kolem. Jen tak si sednout a pozorovat děti. V práci si posedět s kolegy a zeptat se jich jak se mají, místo pracovních záležitostí. Zkusit nemít plány na každou minutu našich dní. Nechat je více plynout a zaposlouchat se do sebe. Třeba se vynoří zcela originální nápady a styly řešení, zcela jiné způsoby trávení času, uchopení businessu. Třeba se vynoří nečekané odpovědi na zdánlivě neřešitelné a patové otázky a situace. Je to běh na dlouhou trať. A je to běh odvážný. Zítra vás zvu k tomu, abyste této myšlence a tomuto stylu dali šanci a nechali „vědomé zpomalování – The Power of Slow“ rezonovat v hlavě. Teda spíše v srdci. A dejte mně, prosím, vědět, zda to šlo a jak to šlo.
V listopadu budu mít v Praze seminář, kde toto téma bude jedno z hlavních. Je to nový životní styl naší moderní doby. Jakýsi zdánlivý protiproud….
Hodně štěstí a posílám vám spoustu lásky a energie.
Věra
Inspiroval vás tento příspěvěk?
Zanechte ve formuláři svůj email a zašlu vám jako prvnímu nové podcasty, články, videa a další inspiraci do každodenního života :-)