Shinrin-yoku aneb jak se lesní terapií můžeme zbavit stresu, upevnit své zdraví a dodat si injekci radosti

Není to o cvičení, není to o tom „vyrazit“ si do přírody. Je to o záměrném zpomalení a vnoření se do přírody na vědomé úrovni pro podporu mentálního a fyzického zdraví. Nevěřila jsem, dokud jsem nezačala shinrin-yoku, pocházející z Japonska, sama „podomácku“ v lesích praktikovat. Nyní tyto prvky využívám ve své práci s klienty, které tak ráda beru ven, ale i s mým mužem i dětmi. Takové „noření do lesa“ nám přináší překvapivou radost, zábavu, uvolnění, nápady, inspiraci a napojení. Na sebe, na přírodu i na druhé. A podle značných vědeckých studií dochází při „koupání“ i ke snížení krevního tlaku, stresu, prevenci vyhoření nebo zvýšení imunity. Tak co to vlastně to shinrin-yoku je? A jak na to?

Japonci patří mezi nejzdravější lidi planety (fyzicky i mentálně) a japonský ostrov Okinawa je domovem nejzdravějších lidí světa, z nichž se mnozí dožívají více než sta let. Řady nejnovějších výzkumů již také prokázaly, jak moc duševní pohoda podporuje naše fyzické zdraví. No a tak se nabízí zkoumat, jak to ti Japonci vlastně dělají.

Jedna z nejrozšířenějších japonských metod, ve které vidím také mnoho paralel s mindfulness je SHINRIN-YOKU.

Shinrin-yoku, doslova „koupání v lese“ či ponoření do lesní atmosféry, odkazuje k nasávání zrakových vjemů, vůní a zvuků přírodní scenérie, což podporuje tělesné i duševní zdraví. Liší se od klasické turistiky, protože jde o cílené vstřebávání okolního prostředí a stimulaci všech smyslů s terapeutickým zaměřením. Je potřeba zpomalit, vnímat, doslova se koupat.

Jak takové „koupání“ v lese může vypadat?

Půlkilometrový úsek se většinou projde za cca dvě hodiny. Je obzvláště důležité záměrně nespěchat, k čemuž máme tendenci všichni. Je potřeba si začít všímat, pozorovat a splynout s energií a atmosférou lesa.

Pokud je vás víc, omezíme mluvení po celou dobu. S dětmi to tak úplně nejde, ale postačí ostrůvky klidu, zkoumání a pozorování.

Začít naše koupání můžeme třeba tak, že se lesu představíme. Se zavřenýma očima.

Zklidníme se ukotvením – zapustíme pomyslné kořeny z našich chodidel do země a propojíme se s lesem.

Nasloucháme, kam nás „to“ táhne – k jakému stromu, keři, co k nám promlouvá. Budíme tím i svou intuici a vnitřní hlas.

Opustíme od všech našich očekávání, představ a vnímáme pocity trapnosti jen jako pouhé prožitky.

Uděláme si třeba kamaráda ze stromu.

Zostříme všechny naše smysly a vnímáme na plno prostou přítomnost.

Vypneme tak tím svou mysl, zklidníme se a začneme volněji dýchat.

Já ráda chodím bosa. Jsem nucena jít opravdu pomalu, vnímat hlouběji zemi a čerpat energii a také se uvolňovat při té občasné bolesti. Je to skvělý trénink do reality!

Les nám ukazuje prosté BYTÍ v přítomnosti. Navracíme se k hravosti, znovuobjevujeme zvědavost a objevování jako takové. Otevírá se nám a uvolňuje mysl, což přináší větší lehkost, uvolněnější přístup ke stresu, kvalitnější spánek a radostnější postoj ke každodennosti.

Na závěr by neměl chybět šálek zeleného čaje. Mám s sebou vždycky termosku a moc si to užívám.

Vzhledem k blahodárným účinkům shinrin-yoku a řadě vědeckých studií, které potvrzují jeho blahodárný vliv na naše mentální i fyzické zdraví, vznikají po celém světě speciální „koupací“ lesní stezky a také kvalifikovaní průvodci.

To přece můžeme dělat sami, ne? Na co potřebujeme průvodce?

Můžete. Ale často se nám stejně jen honí hlavou myšlenky a my ani nevíme, že jsme v lese. Nebo hned spěcháme, abychom ušli trasu či se někam dostali. Někdy je fajn tento prožitek sdílet nebo se nechat vést.

A nechat se navést.

Tam dovnitř.

Dovnitř nás samotných, kde se nachází klid a vnitřní intuice, kterou tréninkem můžeme zvyšovat a nechat promlouvat. Tam vevnitř se také nachází naše vnitřní mapa, kterou se můžeme nechat životem vést. Když začneme vnímat naše myšlenky, jako pouhé myšlenky a nejsme jejich obětí a odosobníme se od každodenních emocí, začneme postupně zvyšovat naši intuici, kreativitu, jasnost rozhodování, klidné jednání, efektivitu, pohodu i radost. A k tomu všemu nám „koupání v lese“ velmi pomáhá!

Věra Svach
Pomáhám začlenit do běžného života ověřené techniky a praktické dovednosti, díky kterým proměníte svůj každodenní život ve spokojenost, radost, lehkost a naplnění. Můj příběh zde >>
Jsem autorkou podcastu "Na cestě"

Inspiroval vás tento příspěvěk?

Zanechte ve formuláři svůj email a zašlu vám jako prvnímu nové podcasty, články, videa a další inspiraci do každodenního života :-)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.